учебници

Пронајдени се 47 резултати на тема „учебници“
Вести

КУРИР истражува: Додека Царовска насилно ги отфрла учебниците, светските истражувања ја демантираат – ова се негативните влијанија на дигитализацијата

Македонската јавност беше згрозена кога само пред неколку дена, министерката за образование Мила Царовска во скандалозна изјава за...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска наместо да обезбеди услови и материјали за учење им порача на родителите дека треба да дадат 8.000 денари за прибор за своето дете

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема учебници за сите, а таму каде што се поделени дадени се искинати, Царовска жртвува уште една генерација...
Вести

Василевска: Повлекувањето од реформата на Царовска и Заев е пораз на нивните политики и победа на разумот и вистината

Вистината е секогаш на страна на правдата. Денес Министерството за образование и наука со повлекувањето на Предлог законот за учебници...
Вести

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никакво менување на учебниците, притисокот од страна нека го прават во Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус“ посочи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никакво менување...
Вести

Мицкоски: Новиот закон на Царовска не е реформа, туку желба за подлабоки џебови, прва мерка по нивно паѓање ќе биде враќање учебниците и одговорност

Новиот закон на Царовска со кој сака да воведе само електронски учебници не е реформа, туку желба за подлабоки џебови на власта, со кој...
Вести

Мицкоски за укинувањето на учебници: Учениците ќе бидат образовно осакатени заради непромислените потези на Царовска

Во однос на укинувањето на учебниците, како редовен професор кај кого поминале илјадници студенти, можам да кажам дека е една огромна...
Вести

Владата на СДСМ има пари за лубриканти и тренирање магариња, ама според нив печатењето учебници било голем трошок за државата

Кој безобразлук и елитизам излегува се повеќе до израз од партиските експоненти на Социјалдемократскиот сојуз. Нивните секојдневни...