туризам

Пронајдени се 31 резултати на тема „туризам“
Вести

Светот не се плаши да и се врати на Италија- доколку мислевте дека има празни соби се лажете, еве кога најрано може да ја посетите земјата

Околу 40 проценти од собите во сместувачките капацитети во Италија се резервирани за странски и домашни туристи преку интернет за август,...
Економија

Лазаров: Намалување на ДДВ за угостителство и туризам од 18 на 10%, средства за помош на фирмите и ослободување на истите од нивно враќање

На денешната прес конференција ќе промовирам дополнителен сет на мерки и политики кои се дел од преодната стратегија која што ВМРО-ДМПНЕ...
Вести

Забеганоста на владата на СДСМ нема крај: По Германија, Франција и Индонезија и фотографии од Тајланд за поддршка на домашниот туризам

Аздисаната и забегана Влада на СДСМ наместо домашен туризам, го рекламира Тајланд. Покрај Германија, Франција и Бали во Индонезија,...
Регион

Претставен планот за претстојната летна сезона: Без тестови и без карантин, странските туристи слободно ќе пристигнуваат во Грција

Во две фази, едната за домашниот на 25 мај, другата за странскиот, на 15 јуни Грција одново се отвора за туризмот, преку владиниот план „...
Регион

Грчката влада ќе го објави планот за туризмот: За туристите нема да биде потребен ниту тест, ниту карантина за патувањето во Грција

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во 18 часот по локално време ќе го соопшти владиниот план за туризмот и економијата, а веднаш потоа,...