талибанци

Пронајдени се 120 резултати на тема „талибанци“
Вести

Земји-членки на Советот за безбедност на ОН ги повикаа талибанците да ги прекинат угнетувачките мерки против жените во Авганистан

Десетина земји-членки на Советот за безбедност на ОН денеска ги повикаа талибанците да ги прекинат сите угнетувачки мерки против жените...
Познати

Талибанската влада „удри“ по принцот Хари откако во својата книга призна дека убил 25 луѓе додека бил во војска – еве што му порача!

Талибанската Влада упати критика кон британскиот принц Хари, кој во своите мемоари тврди дека убил 25 луѓе за време на неговата воена...
Вести

Министерките за надворешни работи на 16 земји ги повикаа Талибанците да ја повлечат одлуката за образование на девојчињата

Министерките за надворешни работи на 16 земји денеска изјавија дека се „длабоко разочарани“ од одлуката на Талибанците да не дозволат...
Вести

Талибанците повикуваат на мирно решение на конфликтот во Украина: Изразуваат загриженост за опасноста од цивилни жртви

Авганистанските талибанци ги повикаа Русија и Украина да „покажат воздржаност“ и „кризата да ја решат преку дијалог и мирни средства“....