празник

Пронајдени се 403 резултати на тема „празник“
Живот и стил

НИ ДОАЃА ЛЕТЕН СВ.НИКОЛА – ова никако не смеете да го правите, а една работа мора да им ја направите на вашите деца

Верниците на православната црква во недела на 22 мај го одбележуваат летниот Свети Никола, празник посветен на преносот на моштите на...
Живот и стил

ЖИВОТОТ ЌЕ ВИ СЕ ПРОМЕНИ ДОКОЛКУ СЕ ПОМОЛИТЕ НА СВЕТЕЦОТ: Денеска е Василиј Острошки, доколку имате болен во домот направете го ова!

Православната црква и верниците денес го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец чии чудотворни дела се познати насекаде. Уште...
Живот и стил

Денес е Светиот апостол Симеон: Го распнаа на крст како неговиот Господ кому верно му послужи на земјата

Според календарот на МПЦ, денес е Светиот апостол Симеон. Еден од Седумдесеттемина апостоли. Син на Клеопа, којшто му беше брат на праведниот...
Живот и стил

УТРЕ Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: На Ѓурѓовден ова мора да го имате во домот за годината да ви биде богата, една работа никако не ја правете!

Овој светец се смета за граница меѓу зимата и летото, празник врзан за здравјето на домашните, женачката, плодност на стоката и добри...
Вести

ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА САМО УШТЕ ДВА СПОЕНИ ВИКЕНДА – во мај ќе одмараме дури два дена, во јуни само еден, ова се сите неработни денови

Во понеделник ни доаѓа уште еден неработен ден и споен викенд, а потоа во месец мај ќе одмараме уште еднаш и тоа на 24 во вторник. Следен...
Вести

Денот кој симболизира жестоки насилства и многу жртви, го одбележуваме со скара во природа: Зошто се слави 1-ви Мај?

Меѓународниот празник на трудот се одбележува во знак на сеќавање на 1 мај 1886 година, кога во Чикаго, САД, повеќе десетици илјади работници...
Живот и стил

ЕДИНСТВЕН ТЕЖОК ПРАЗНИК КАДЕ ШТО СМЕЕ ДА РАБОТИТЕ – последната недела пред Велигден е посебен ден, ова мора да го направите!

На самиот крај од шестата недела на големиот велигденски пост, го прославуваме и свеченото влегување на Исус Христос во Ерусалим. Овој...
Живот и стил

УТРЕ Е БЛАГОВЕЦ: Дупнете им ги ушите на децата, а тие што немаат деца треба да го направат ова на денот на сите мајки!

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот)...
Живот и стил

ПОЈДЕТЕ ВО ЦРКВА И НАПРАВЕТЕ ГО ОВА – во четврток е празникот на мајките, особено една работа не треба да ја правите на големиот празник!

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот)...
Живот и стил

УТРЕ Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ПОСВЕТЕН НА МЛАДИТЕ БРАЧНИ ПАРОВИ – ова се обичаите кои треба да ги направат младенците

Христијански обичај е во првата година од својот брак на 22 март младите да слават Младенци. На тој ден, во црква се носат свеќите од венчавката...