МПЦ-ОА

Пронајдени се 44 резултати на тема „МПЦ-ОА“
Вести

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање на ОА во богослужбено и канонско единство

Делегација на Охридската Архиепископија, предводена од архиепископот г. Стефан попладнево пристигна во Истанбул, каде во древниот...
Вести

МПЦ-ОА: Документот на СПЦ, препорака за автокефалност, надеж за скоро издавање на Томос од Вселенскиот патријарх

Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија денеска излезе со соопштение во кое изразува благодарност до Српската православна...
Вести

Мицкоски по признавањето на автокефалноста од страна на СПЦ: Голем ден за нашата света Македонска Православна Црква – Охридската Архиепископија

Голем ден за нашата света Македонска Православна Црква – Охридската Архиепископија, реагира преку социјалната мрежа на Фејсбук...