мон

Пронајдени се 92 резултати на тема „мон“
Вести

„СГ“: Е-учебниците се штетни за здравјето и финансиски невозможни за некои семејства, протестите ни се единственото решение доколку Царовска продолжи со инаетењето

Средношколски глас во соопштение до медиумите објаснува зошто смета дека одлуката за е-учебници е лоша. -Сметаме дека одлуката за воведување...
Вести

Професор Панов до Царовска: Како учебникот по географија одеднаш е методски и дидактички неподобен и културно-историски навредлив?

Професорот Никола Панов, кој е еден од авторите на, според МОН и министерката Мила Царовска, спорниот учебник по географија за втора...
Вести

Чашуле: Поради лошиот однос на власта и МОН талентите си одат од Македонија, а врз матурантите се врши невиден притисок

Коле Чашуле вчера во емисијата „Седмица“ говореше за детето талент по математика кое не доби од МОН награда бидејќи не бил средношколец. -Не...
Вести

Здружението на информатичари реагира на новата концепција за основно образование, се противи на укинувањето на воведените теми од информатика во раната возраст

Здружението на информатичари на Македонија (ЗИМ), кое во јавноста во последните години е препознато најмногу преку освоените медали...
Вести

Музичките педагози реагираат: Со намалување на фондот на часови по музичко образование оштетени се наставниците и учениците

Здружението на музички педагози реагира на новата концепција за основно образование бидејќи како што посочуваат години наназад, музичките...