иванка василевска

Пронајдени се 104 резултати на тема „иванка василевска“
Вести

Василевска: Наместо со суштински работи, оваа влада пушта пробни балони за да го оттргнат вниманието од реалните проблеми

Денес на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците беше повлечен скандалозниот Предлог на закон за матична евиденција,...
Вести

Василевска: Ова насиелие и заобиколување на правилата е само пазарење за спасување на тесните кожички на големите риби

Концептот на тоталитаризам и масовна хистерија на владејачкото мнозинство се повторува во својот највидлив облик преку линчот и дискредитацијата...
Вести

Василевска: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата нема да дозволи носење на штетен закон за образовниот процес и целосна партизација во образованието

Четири дена тензии во Собрание и манипулации во јавноста од страна на СДСМ и ДУИ кои се со цел да се протурка штетен закон за продлабочување...
Вести

Василевска: Законот за наставници на СДСМ ги дискриминира наставниците, придобивките важат само за новите партиски вработени

Придобивките од Законот за наставници и стручни соработници важат само за НОВИТЕ ПАРТИСКИ ВРАБОТУВАЊА! Во член 25 од предлогот на овој...
Вести

Василевска до Ковачевски: Бидете малку повнимателен не само во изборот на зборовите, туку и во изборот на оние што ве советуваат

Новоименуваниот премиер Ковачевски во недостаток на политичка култура, искуство веројатно, а и лош тим на советници, прави избрзани...
Вести

Василевска: Општините треба во програмските политики да ги вметнат младите, потребна е континуирана соработка преку нудење на различни програми

Прашањето за заминување од дома не е нова тема, таа тема преовладува особено интензивно декада за декада последните 30 години и токму...
Вести

Василевска: ВМРО-ДПМНЕ со декларацијата им нуди на сите политички партии да застанат зад декларацијата и да направиме сериозно, достоинствено чествување на ликот и делото на Гоце Делчев.

Сметам дека СДСМ не се ни обидоа воопшто ниту да ја прочитаат понудената декларација за Гоце Делчев. Тие немаат ниту индивидуален став...
Вести

Василевска: ВМРО-ДПМНЕ има јасен и конзистентен став кој се однесува на подобрувањето на стандардот на живеењето на сите македонски граѓани и интересот на граѓаните е над сите други интереси

Во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на Телевизија Алфа, гостуваше пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска,...
Вести

Василевска: Се отвора сериозен сомнеж дека Ковачевски преговара за Гоце Делчев, а со тоа и за целокупната револуционерна борба за македонска државност

СДСМ пропушти уште една прилика да кажам барем што виделе спорно во предлог Декларација која ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе во Собранието по...
Вести

Василевска: Изборот и кандидатурите за уставни судии се проблематични и укажуваат на една партизација и меѓу-коалициски комбинаторики

Како законодавен дом и како народни претставници ги претставуваме токму македонските граѓаните и ги остваруваме нивните задолженија...
Вести

Василевска: Сите заедно да се обединиме и да ја донесеме Декларацијата по повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ како што знаете веќе достави до Собранието Декларација по повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце...
Вести

Василевска: Ги повикуваме сите парламентарни и вонпарламентарни партии да ја поддржат Декларацијата за Гоце Делчев, за да поставиме праг кој нема да може се пречекорува

Има една поговорка која вели „Проклетсво е да се родите во интересни времиња“, ние живееме во такви едни бурни премежија и тоа не е...
Вести

Василевска: ВМРО-ДПМНЕ со Доктрината на македонските граѓани без оглед на етничката припадност им нуди работа, спокој, услови и реални еднакви можности

ВМРО-ДПМНЕ е партија исто така државотворна, партија која што произведе многу концепти кои го трасираа пратот на Република Македонија...
Вести

Василевска до Деспотовски: И вас Заев да ве шеташе насекаде ќе станевте претседател на СДСМ, а не Ковачевски, за каква демократизација говорите

Иванка Василевска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ при гостување во емисијата „Само вистина“ го запраша Јован Деспотовски дали...
Вести

Василевска: Новиот договор кој го промовира ВМРО-ДПМНЕ е трасирање на патот по кој треба да се движи државата

Иванка Василевска, пратеник во македонското собрание од ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина насловена „Нов договор- заеднички патриотизам“...
Вести

Василевска: 8-ми Септември треба да биде гордост, ја означува волјата која што беше изразена со цел Македонија да биде дел од европските демократски вредности

-8-ми Септември е генезизот, реков на современиот тек на македонската современа историја, тој мора сите да бидеме свесни дека се темели...