илија димовски

Пронајдени се 137 резултати на тема „илија димовски“
Вести

Димовски: Бугарија треба јасно да ги достави барањата до Македонија и се што бара од нас истото да го направат и они

Што има во одговорите 5 плус 1 Македонија доставени до Бугарија на самитот на НАТО во Рига пред два месеци. Ние во државава немаме информација...
Вести

Димовски: Во ситуација на економска криза мандатарот Ковачевски го менува политичкиот тим, а треба да го смени економскиот

Голем дел од проблемите се последица на веќе пет годишно владеење, требеше да се смени во владата економскиот, а не политичкиот тим,...
Вести

Димовски: Мора да има предвремени парламентарни избори зошто мандатарот Ковачевски не излегол на избори, нема поддршка од граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ бараше веднаш предвремени парламентарни избори уште по локалните избори и се уште нема функционална влада од повеќе апсекти,...
Вести

Димовски: Поради неспособноста на власта, дојдовме во момент да се надеваме дека оваа истрага ќе биде точна и прецизна, заради тоа што ќе ја води бугарското обвинителство

„Ние два дена гледавме нашите обвинители како се присутни во Бугарија, а се воопшто ненадлежни за инцидентот кој што се случи, за трагедијата...
Вести

Димовски: Ако некој пратеник или партија им се приклучи сега на оваа мафија на власт, тој односно тие, секогаш сакале да бидат како нив

Ако во Бугарија до 14 декември воопшто има кој да донесе одлука и ако решението помеѓу двете држави е во рамките предвидени со Резолуцијата...
Вести

Димовски: Оставката на Филипче е само една маркетиншка игра, изгореа 14 луѓе поради невнимание и неспособност

Очигледно ќе влеземе во процес на префрлање на вина, односно веќе сме влезени. Министерството за здравство веројатно со брифинг материјал...
Вести

Димовски: Последниот месец дена Македонија е прва по смртност од корона во Европа, тоа е доволно за оставка на Филипче

Има разлика од оставка до оставка, овдека е прашањето дали ова морало да се случи со интеврнеција или неинтервенција, со квалитетна...
Вести

Димовски: Што видовме овие два дена во врска со „оставката“ и предлогот за разрешување на Венко Филипче?

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува „Што видовме овие два дена во врска со „оставката“ и предлогот за разрешување...
Вести

Димовски: Зголемениот опозициски блок, раслоеното владеачко мнозинство и анти-владиното расположение кај граѓаните ќе донесе победа за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Вестите на Канал 5 телевизија, во врска со престојните локални избори истакна дека зголемениот...
Вести

Димовски: Не очекувам успешен попис, ако власта се обиде да фингира ќе предизвика политичка криза, власта ја има одговорноста од неуспешно спроведен попис

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Вестите на Канал 5 телевизија, а во врска со пописот истакна дека тој лично не очекува успешен...
Вести

Димовски: Потегот на Мицкоски да се повика да се приклучи Апасиев е исправен и е за рушење на Заев, ако е искрен ќе прифати соработка

Проблемите за кои зборувавме се на локално ниво и треба да се соработува за да се решат тие проблеми на граѓаните. Прегрупирање се гледа....
Вести

Димовски: Владата со приемот на Авганистанци откупува гревови како криминалот и корупцијата констатирани од САД

Во политички контекст Македонија не доби ниту датум за почеток на преговори со ЕУ, во тие преговори со соседите учествуваа сите стратешки...