гордана димитриеска- кочоска

Пронајдени се 155 резултати на тема „гордана димитриеска- кочоска“
Вести

Димитриеска Кочоска: Владата манипулира со бројките, во која ставка од буџетот стои дека се исплатени 760 милиони евра како помош за граѓаните?

Владата направи многу грешки и во континуитет тоа се прави, смета потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитриеска Кочоска во денешното...
Вести

Димитриеска Кочоска: СДС ја одби помошта за набавка на гас по цена од 850 евра, а од почетокот на грејната сезона е купуван по цена од 1560 евра (ДОКУМЕНТ)

Владата ја носи Македонија во енергетска неизвесност. Во земјава се плаќа гас по цени и до 1950 евра за 1000 нормални метри кубни, а просечната...
Вести

Димитриеска Кочоска до Бектеши: Во историјата ќе бидете запаметен како најлош министер за економија, производството на струја е најмало

Во историјата ќе бидете запаметен како најлош министер за економија, во ваш период има најмало производство на струја, рече Гордана...
Вести

Димитриеска Кочоска: Владата греши што сега го зголемува ДДВ на струјата од 5 на 10 проценти, тоа значи повисока цена за граѓаните

Со тоа што се зголемува ДДВ на струјата односно Владата го враќа на 10 мислам дека е во погрешно време, тоа значи поголема цена за граѓаните,...
Општини

Димитриеска Кочоска: Градоначалниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во моментов се нашата слика, тие се постојано присутни и работат за граѓаните и нивните потреби

Добар ден на сите, продолжуваме со кампањата прибирање на идеи од граѓаните за граѓаните. На мое огромно задоволство денес сум во Општина...
Вести

Димитриеска Кочоска од Виница: Целта на кампањата „Твојата идеја за промени“ е граѓаните да даваат што повеќе идеи бидејќи тие се локомотивата за развојот општината

Овде сме во општина Виница, во рамки на кампањата „Твојата идеја за промени“. Целта на нашата кампања нели е да може да граѓаните да...
Вести

Димитриеска Кочоска за ТВ24: Владата нема стратегија ниту за енергетскиот сектор, во ЕЛЕМ има криминал, а тие не контролираат

Пет квартали по ред преработувачка индустрија е во минус во однос на производство, и никој во владата не забележа дека нешто се случува....
Економија

Димитриеска Кочоска за предлог Буџетот за 2023 година: Тој е инфлациски, а не развоен, состојбата е застрашувачка, повторно сè ќе падне на терет на граѓаните

Не зборуваме за развоен буџет, туку за инфлациски буџет, вели потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитриеска Кочоска во вечерашното...
Вести

Димитриеска Кочоска: Вечниот стремеж на генерациите пред нас е аманетот кој ние мора да го исполниме – Горда и достоинствена Македонија

Потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска Кочоска преку статус на Фејсбук денеска упати честитка по повод 23 октомври. „Нека...
Вести

Димитриеска Кочоска: Мерките на Владата не нудат решение за клучните проблеми, затоа ВМРО-ДПМНЕ предлага 5 конкретни мерки

Владата несериозно пристапува кон кризата. Тоа се гледа од пакетот на мерки кои ги предлага, кои се обичен маркетиншки трик и не нудат...
Вести

Димитриеска Кочоска: Планот на Мицкоски на државата дава стабилност и обезбедување на енергенси за решавање на енергетската криза

Тоа не е план кој што го зборуваат од Владата, тоа е можност кој што го има РЕК Битола кога би била идеална, они велат со три блока ќе работат....
Вести

Димитриеска Кочоска: Власта размислува само како да издржи до избори, задолжување од 250 милиони евра со високи камати и без план за државата

Повторно ново задолжување од 250 милиони евра со краток рок од 3 години и премногу високи камати за таков рок на отплата. А мерките за стопанството...
Вести

Димитриеска Кочоска: Тоа што СДСМ во време на криза троши пари на билборди покажува дека не ги интересира како ги трошат парите на граѓаните

Tоа е уште еден доказ дека се однесуваат како да нема енергетска криза во државата, како да нема економска криза, како да немаме висока...
Вести

Димитриеска Кочоска: Забеганоста на владата нема крај, во услови на енергетска и екеономска криза трошат пари за риба и октоподи

Освен зборот забеганост јас не можам друго да кажам. Затоа што во услови на економска и енергетска криза, кога повеќе од 500.000 граѓани...
Вести

Димитриеска Кочоска: Во Македонска Каменица градоначалникот реализира проекти кои се во завршна фаза од 600 илјади евра, со домаќинско работење се случуваат промени

Наспроти хроничното неработење на градоначалниците на СДСМ и ДУИ, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ и покрај тешките услови во кои што...
Вести

Димитриеска Кочоска: ЗА Референдум, за напуштање на договорот со Бугарија, власта е во рацете на народот, а не во неколкумина од владата

Референдумот ќе го покаже демократскиот капацитет на граѓаните на Македонија, порачува Гордана Димитриеска Кочоска од ВМРО-ДПМНЕ. „Уште една шанса да покажеме дека власта е во рацете на народот, а не во неколкумина кои се прават при очи слепи, при уши глуви. На...