гордан калајџиев

Пронајдени се 40 резултати на тема „гордан калајџиев“
Вести

Професор Калајџиев за случајот на Јанакиески: Нема пречка притворите на осудениот да му се засметаат во правосилна казна

Нема вистинска пречка притворите од различни постапки на осудениот да му се засметаат во правосилна казна; повеќето (ограничени) правници...
Вести

Калајџиев за изјавата на Пендаровски: Ако сметал дека имало неправда во судењата за 27-ми април, има уставно право да ги помилува

Професорот по кривично право Гордан Калајџиев, вечерва во „Неделен брифинг со Сотир Костов“ во врска со изјавата на претседателот...
Вести

Калајџиев: Обвинителството злоупотребува одредени постапки со замрзнување имоти, притворања, рекетирања и постои политичка и правна злоупотреба

Универзитетскиот професор по право Гордан Калајџиев вечерва во Топ тема на Телма телевизија истакна дека во одредени случаи Обвинителството...
Вести

Калајџиев: Освен реторика нема поместување со борбата со корупцијата, СДСМ ја прокоцка шансата која и беше дадена

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев во Утрински брифинг вели дека со измислување на нови позиции како вицепремиер за борба...
Вести

Професор Калајџиев: Немаме капацитет за правна држава и независно судство – разочаран сум поради изневерените очекувања

Корупцијата има различни појавни облици. Она што најмногу ја интересира јавноста е високата корупција врзана со поврзана со полиичката...
Вести

Калајџиев за предметите на СЈО отворени после рокот: После две години некој ги подбуцна, шибајте со нови обвиненија, на сила

Професорот Гордан Калајџиев кој уште пред две години предупреди дека случаите на СЈО може да паднат пред судот во Стразбур, одговарајќи...
Вести

Калајџиев: Сите знаат за капацитетот на Јанева и Јовановски, затоа постои тоа сомневање дека не го сториле Рекетот сами

Далеку сме од цела разврска за случајот Рекет, а овој случај е важен сегмент и поради СЈО и неговото функционирање. Што се однесува до...
Вести

Калајџиев кон Забрчанец: Попусто се даваат гаранции, кога немаме механизми кои гарантираат дека власта нема да ги злоупотреби овластувањата

Професорот по правни науки од правниот факултет од Скопје, Гордан Калајџиев на денешното гостување во Топ Тема на Телма телевизија...