г.г. Стефан

Пронајдени се 33 резултати на тема „г.г. Стефан“
Вести

Пендаровски на божиќен ручек кај поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан

Претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше на божиќниот ручек којшто го приреди поглаварот на Македонската православна...
Вести

Бектеши се сретна со г.г. Стефан: Поддршка од верските заедници за да се поттикнат граѓаните да штедат струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оставри средба со поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија,...
Вести

Г.г. Стефан: Овој настан е правда за Охрид – словенскиот Ерусалим, процесот продолжува со посетата на Вселенската патријаршија

Сега и Света Софија Охридска, врз кој се видливи сите наши лузни, ќе продолжи да биде храм на заедничките евхаристички радости да се...
Вести

Велигденско послание на г.г. Стефан и Синодот на МПЦ-ОА: Патот кон обновувањето на нашата падната човечка природа почнува со покајанието, проследено со богољубие и човекољубие

Велигденско послание на г.г. Стефан и Синодот на МПЦ-ОА: Патот кон обновувањето на нашата падната човечка природа почнува со покајанието,...
Вести

Божиќно послание на г.г. Стефан: Да подариме грижа и љубов, воплотеното Слово Божјо е најдобар показател дека промената започнува од личноста

Да подариме грижа и љубов, воплотеното Слово Божјо е најдобар показател дека промената започнува од личноста, вели во своето Божиќно...
Вести

Г.г. Стефан: Со некакви чудни реформи во образованието се прифаќа менувањето на нашиот историски, културен и духовен идентитет

Реакциите во јавноста не стивнуваат за она што се случува околу македонскиот образовен систем, а денеска реагираше и поглаварот на...
Вести

Г.Г Стефан: Ова што денес се случува е срамно и недостоинствено, Гоце никаде не рекол поинаку освен тоа дека се бори за слобода на Македонија

Денеска се одбележуваат 149 години од раѓањето на Гоце Делчев. По овој повод на неговото вечно почивалиште панихида одржа поглаварот...
Вести

Г.г. Стефан: Пандемијата докажа колку е човекот немоќен, но најстрашната пандемија е тоа што луѓето заборавија да Го љубат Бога и да ги љубат луѓето

Состојбата која целиот свет ја преживува, со пандемијата, ни докажа колку човекот е немоќен, и покрај сета своја самоувереност и покрај...