енергетска криза

Пронајдени се 32 резултати на тема „енергетска криза“
Економија

ЗАПОЧНУВААТ РЕСТРИКЦИИТЕ НА СТРУЈА ВО МАКЕДОНИЈА – енергетската криза си го направи своето, од вечерва се гасат светла

Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) почна постапка за дополнително етапно спроведување на максимална рестрикција на осветлувањето...
Економија

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше на енергетската криза, власта лажеше дека нема, а сега народот плаќа скапа струја и е оставен да смрзнува

Потпретседателот на СДСМ Александар Николоски, денеска на прес конференција на новинарско прашање, во врска со цената на струјата и...
Вести

Мицкоски за енергетската криза: Како што тргнала власта ќе ни требаат 250 милиони евра за излез од енергетската криза, не купуваа нафта и струја кога тие беа ефтини

Со многу пари и тоа пари од граѓаните. Ние сега и да сакаме да се справиме со кризата не можеме поинаку. Зошто? Затоа што кога цените на...
Економија

ФОТО: ЕСМ продолжува да купува струја од ден за ден, со вакво темпо граѓаните на Македонија од Нова Година ќе плаќаат огромни сметки

Република Македонија се соочува со недостиг на струја. На 9 ноември Владата на Македонија прогласи кризна состојба во енергетскиот...
Вести

Бислимовски зборува за Бит-коин, варење кафиња и колку граѓаните трошат струја, а не кажува како да се излезе од енергетската криза

Во „Утрински брифинг“ во Слободна ТВ, гостуваше претседател на Регулаторна комисија за енергетика Марко Бисломовски, кој во гостувањето...
Вести

Телма: Техничка или стручна грешка во текстот на Уредбата за енергетска криза објавен во Службен Весник, рестрикциите регулирани со завршна одредба

Во текстот од уредбата за енергетска криза има голема грешка токму во делот со кој се регулираат ограничувањата односно рестрикциите,...