дигитализација

Пронајдени се 14 резултати на тема „дигитализација“
Општини

Општина Битола воведе мЗаедница: Граѓаните преку оваа апликација ќе комуницираат директно со одговорните лица во општината

Општина Битола, го започна процесот на создавање нови можности за граѓаните со цел преку користење на дигитални алатки, да се овозможи...
Вести

КУРИР истражува: Додека Царовска насилно ги отфрла учебниците, светските истражувања ја демантираат – ова се негативните влијанија на дигитализацијата

Македонската јавност беше згрозена кога само пред неколку дена, министерката за образование Мила Царовска во скандалозна изјава за...
Вести

Мицкоски: Целосно ќе ги дигитализираме услугите на општините, нема повеќе уцени и злоупотреби, секој еден граѓанин ќе може за неколку дена да добие услуга

Секој оној кој што работи чесно, вредно, посветено, реализиран проекти, исполнува реформи, тоа е вистинскиот патриот за Македонија бидејќи...
Вести

Мицкоски: Со таканаречената реформа во образованието, Заев осакатува луѓе, тоа што го планираат не е дигитализација

„Да, имаше протести за реформа во образованието и да, ме обвинуваа мене. Но, поентата е што со таканаречената реформа во образованието...
Вести

Јаневска: Царовска не нуди дигитализација, туку само дигитални учебници кои ќе предизвикаат дискриминација кај децата, училиштата се распаѓаат нека почне прво нив да ги средува

Дигитализацијата  светски тренд и е потребна, но ова што го нудат МОН и Царовска не е дигитализација туку само дигитални учебници. Новиот...
Вести

Царовска без консултација од стручната јавност и со злоупотреба на европско знаменце, реформата упорно ја турка за да уништи идни генерации

Реформата во образованието, односно дигитализацијата на образованиот систем во Македонија покрена лавина коментари и незадоволство...
Вести

Колку е способна власта да спроведе дигитализација на судството во момент кога граѓаните немаат доверба во судските власти?

Министерот за правда Бојан Маричиќ, од Брисел најави дека ќе се дигитализираат над 100 судови во земјата. Реформите во правосудството...