аутизам

Пронајдени се 26 резултати на тема „аутизам“
Вести

Народен правобранител: Вклучувањето на лицата со аутизам и обезбедување нивно целосно учество во соцо-економскиот и културниот живот е обврска на секое општеството

Човековите права, еднаквоста и недискриминацијата претставуваат дел од основните начела и принципи гарантирани со Уставот и законите...
Вести

Ангелова: Државата треба да ги зголеми и заштити правата на лицата со аутизам, Унијата на жени се залага за нивна целосна инклузивност

Лицата со аутизам треба да ги делат истите права и привилегии кои ги уживаат сите луѓе онаму каде се определени за доброто на овие лица. Овие...
Живот и стил

Краток, но многу моќен филм: За родителите на деца со аутизам и за тие кои не сфаќаат низ што поминуваат овие семејства

Краткиот филм „Float“ ќе ве освои со силната порака за прифаќањето на „различните“. Анимираното видео на Pixar е дело на Боби Рубио, кој...
Вести

Мизрахи бара јавна расправа: Предлог законот за социјална заштита е крут-овозможува само 200 асистенти и изземени се децата со аутизам

Пратеничката од редовите на ВМРО- ДПМНЕ, Рашела Мизрахи истакна дека ВМРО-ДПМНЕ  бара јавна расправа по предлог законот за изменување...
Живот и стил

Аутистично дете плачеше на првиот училишен ден: Тоа што го направи неговото другарче е лекција за сите (ФОТО)

Првиот училиштен ден знае да биде стресен за секое дете. Фотографии од моментот кога 8-годишно момче се обиде да го утеши својот вознемирен...
Вести

Силјановска Давкова: Во правично општество никој не смее да биде оставен сам, ниту еден живот не е помалку вреден од другите

По повод Меѓународниот ден за подигање на свеста за аутизмот кандидатот за претседател на Република Македонија, професорката Гордана...