ананас

Пронајдени се 12 резултати на тема „ананас“
Храна и пијалаци

Знаете ли зошто ве БОЛИ ЈАЗИКОТ кога јадете свеж АНАНАС? Причината е неверојатна, ова многумина не го знаеле!

Ова се случува поради ензимите кои се во неговиот состав. Иритацијата е предизвикана од комбинација на ензими во ананасот наречени...
Храна и пијалаци

Ова е единственото овошје кое треба да го јадете по вечерата: Ја намалува надуеноста, помага при варењето и помага полесно да заспиете

Секогаш имаме место за десерт, колку и да сме сити, но сепак сакаме да го „почестиме“ своето тело со нешто здраво и лесно по обилната...
Храна и пијалаци

СМЕЕ ДА СЕ ЈАДЕ ПО ВЕЧЕРАТА: Ова овошје поттикнува слабеење, го исфрла вишокот течности и го зајакнува имунитетот

Секогаш наоѓаме места за десерт, без разлика колку сме сити, но сепак сакаме да го почестиме нашето тело со нешто здраво и лесно после...
Храна и пијалаци

Луѓето со оваа крвна група треба почесто да јадат ананас: Го зајакнува имунитетот и коските, а одличен е и за стомакот

Според исхраната по крвни групи, ананасот е многу добар за луѓето кои имаат АБ позитивна крвна група, детоксицира, го зајакнува имунитетот...