александар велјановски

Пронајдени се 34 резултати на тема „александар велјановски“
Вести

Велјановски: Со францускиот предлог Македонија влегува во темен лавиринт од кој нема да може да излезе во следните 30-тина години

Со овој предлог се создаваат нови критериуми. Билатералните односи помеѓу република Бугарија и Република Македонија стануваат услови...
Вести

Велјановски: На Македонија и потребен целосен ресет со нова и принципиелна Влада, на 18 јуни ќе има голем народен протест на кој што сите незадоволни ќе го искажат својот револт

Многу држави навреме презедоа мерки за да се справат со енергетската криза, зато што ништо не доаѓа преку ноќ. Да ја потсетам јавноста...
Вести

Велјановски: Одлуката на владата за укинување на економските мерки е катастофална и ќе нанесе несогледливи штети по џебот на граѓаните и стопанството

Вчерашната одлука на Владата да ги укине мерките за заштита на цените на прехрамбените производи е катастрофална, која ќе нанесе несогледливи...
Вести

Велјановски: Власта СДСМ-ДУИ е најлошата од осамостојувањето на Македонија, легитимно и потребно е обединувањето на партиите за нивна смена

Оваа власт на СДСМ-ДУИ, верувајте, е нај лошата власт која што владеела со Република Македонија од нејзината независност. Тоа се факти,...
Вести

Велјановски: Пет години СДСМ и ДУИ се на власт, се помалку напредок во областа на правосудсвото и се помалку правда и мир

Пет години СДСМ-ДУИ и нема правда нема мир на власт, за жал се помалку правда и мир. Апсолутно не гледаме напредок во областа на правосудсвото,...
Вести

Велјановски: Постојат злоупотреби на сите страни, сите релевантни институции и организации алармират дека имаме класични злоупотреби во правосудсвото

„Имаме една галопирачка сиромаштија и една инфлација која расте. Прагот на сиромаштијата апсолутно се зголемува и сета таа тежина...
Вести

Велјановски: Власта ги знае анкетите и затоа ги крши законите и процедурите им се брза да инсталираат судии и обвинители кои ќе им бидат послушници

Јасно е дека власта повторно ја погазува демократијата со цел да обезбеди вештачко мнозинство во комисијата за прашања на избори и...
Вести

Велјановски: Пратеничката група на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ  во соработка со полициските синдикати издејствува изедначување на дневницата за службено патување

Само што заврши средбата со македонски полициски синдикат и независниот синдикат на полицијата на која како пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ...
Вести

Велјановски: Не е банална ниту несреќата, банално е тоа што Заев спореди несреќа во која живи изгореа 14 луѓе со летна тераса во кафеана

На скандалозните изјави и однесување на Зоран Заев им нема крај. Зоран Заев вчера по којзнае кој пат покажа дека за него загубата на...
Вести

Велјановски: Во концепцијата на Царовска ниту еднаш не се спомнуваат зборовите етика и морал, јасна е намерата – исфрлување од настава на предметот Eтика на религии

На денешната собраниска седница пратеникот од редовите н ВМРО-ДПМНЕ Александар Велјановски, истакна дека министерката за образование...
Вести

Велјановски:Дали премиерот Заев знае дека во Македонија функционира организацијата ФЕТО која е под истраги во нашите НАТО пријателско-партнерски држави

На денешната собраниска седница на пратенички прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Велјановски го праша премиерот Зоран Заев,...
Вести

Велјановски: Власта сака да го помине законот за попис кој остава простор за манипулација, а главен виновник за тоа е Зоран Заев

Александар Велјановски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на неговото денешно обраќање во Собранието зборуваше за Законот за попис каде посочи...
Вести

Велјаноски до СДСМ: Пред нас имаме мегаломански нереален буџет, додека на улица за девет месеци имаме 52.000 граѓани

„Предлог буџетот за 2021 година е предлог кој што е проектиран на 4.15 милијарди евра и е рекордно најголем буџет до сега. Се поставува веднаш...