Ракомет

ЖРК Чаир се поблиску до третото коло во Европскиот Куп

Женскиот ракометен клуб на Чаир триумфираше во првиот натпревар во второто коло од Европскиот куп на гостувањето во Луксембург против Керженг со 26:24.

Лошо почна македонскиот претставник со негатива од 5:1, но постепено во понатамошниот период од првото полувреме ракометарките на тренерот Басри Љатифи ја топеа предноста на противникот кој на паузата имаше само „плус два“ (13:11).

Во второто полувреме ЖРК Чаир прави целосен пресврт, со серија од 4:0 дојде до позитива од 15:13.

Се врати противникот на нерешени 15:15, се играше гол за гол, двата тима се менуваа во водство, Керженг повторно беше во позитива откако на семафорот стоеше 24:22.

Кога беше најпотребно ЖРК Чаир направи нова низа погодоци од 4:0 за на крајот да дојде до победа и конечми 26:24.

Во триумфот најефикасна беше Теодора Дукоска со девет голови, а шест запиша Стефанија Ѓорѓиевска.

Реваншот за пласман во третата рунда од натпреварувањето ќе игреа во салата Автокоманда на 13 октомври со почеток од 19.00 часот.