Ракомет

Комплетниот список на ракометари кои ќе настапат за Хрватска на ОИ (ФОТО)

Комплетниот список на ракометари кои ќе настапат за Хрватска на ОИ (ФОТО)

Селекторот на машката ракометна селекција на Хрватска, Дагур Сигурдсон, го објави списокот на ракометари пред Олимписките игри во Париз.

Сигурдсон во Париз само со две крила – левото Ловро Михиќ и десното Марио Шоштариќ, кои ќе треба да го изнесат товарот на ОИ.

Голманската двојка е Мандиќ и Кузмановиќ, а пикерското трио Шипиќ, Граховац и Начиновиќ. Бековската седморка ја сочинуваат Шарац, Срна и Лучин на лев, на среден ќе покриваат Циндриќ и Дувњак, а десно се Мартиновиќ и Кларица.

 

 

To top