Ракомет

ИХФ ги потврди шеширите пред ждрепката за ракометното СП (ФОТО)

ИХФ ги потврди шеширите пред ждрепката за ракометното СП (ФОТО)

Интернационалната ракометна федерација денеска го објави составот на шеширите за претстојната ждрепка.

Македонија е дел од селекциите кои ќе бидат дел од престижниот мундијал, ја очекува ждрепката од третиот шешир, а истата е закажана за 29. мај во Загреб.

Избраниците на Кире Лазаров нема да бидат во иста група со Катар, Полска, Аргентина, Бразил, Куба, Јапонија и Алжир, а шампионатот ќе се игра меѓу 14 јануари и 2. февруари, со што првпат кодомаќини ќе бидат три земји.

Натпреварите во Норвешка ќе се играат во Баерум, каде е закажано финалето, во Данска ќе се игра во Хернинг, додека Хрватите ќе бидат домаќини во Загреб, Пореч и Вараждин.

To top