Ракомет

Франција до првото злато на СП во Скопје

Франција до првото злато на СП во Скопје

Репрезентацијата на Франција го освои златото на Светското младинско првенство во Македонија, откако во денешното финале славеше над Унгарија со 29:26 (14:13).

Франција на ова Светско првенство првпат стана младински шампион, во својата колекција на медали имаше само еден, сребрен од младинскиот Мундијал во Чешка (2012).

 

Поврзани теми

To top