Останати спортови

Загуби финале, но доби 200.000 фунти

Лук Хемфрис (28) го освои Светското првенство во пикадо, откако во финалето ја совлада светската сензација, талентираниот тинејџер Лук Литлер (16).

Цела Англија беше на нозе, поделена околу двата миленици на домашната публика, се чини дека тинејџерот имаше малку повеќе симпатии, но му недостигаше искуство да го направи едно од најголемите изненадувања – не само во историјата на пикадото. – но во општиот спорт!

На турнирот дојде како вистински анонимен, знаеме дека пикадото е спорт (или игра) во кој често доминираат луѓе над 40, па и 50 години, но тинејџерот од северозападна Англија, против секоја логика, ги собори натпреварувачите пред себе – и сепак застана пред најдобрите во светот кои го оправдаа неговиот прекар „Кул Рака Лук“.