Останати спортови

Светски рекорд на Гретчен Волш на 100 метри пеперутка

Светски рекорд на Гретчен Волш на 100 метри пеперутка

На првиот ден од квалификациите за пливање во САД за Олимпијадата во Париз во Индијанаполис, 21-годишната Гретчен Волш постави нов светски рекорд на 100 метри пеперутка.

Оваа студентка од Универзитетот во Вирџинија во полуфиналето постигна време од 55,18 секунди, што е за 30 стотинки побрзо од досегашниот најдобар резултат во светот, кој го држеше легендарната Швеѓанка Сара Сјоестроем, поставен на Игрите. во Рио де Жанеиро во 2016 година.

Волш го имаше своето деби на големите натпреварувања на Светското првенство минатата година во Фукуока, каде беше членка на американските тимови за штафета на 4×100 метри слободно и 4×100 метри мешано, со кои освои злато и сребро, додека нејзиниот единствен поединечен медал беше бронзениот медал во не -Олимписка дисциплина 50 метри пеперутка.

Без разлика на овој светски рекорд, Валс се уште го нема постигнато настапот во Париз, бидејќи в недела ја очекува финалето во кое треба да заземе едно од првите две места.

To top