Останати спортови тенис

Синер победува и урива рекорди

Италијанскиот тенисер Јаник Синер без поголеми проблеми се пласираше во осминафиналето на турнирот во Индијан Велс, откако го совлада Германецот Јан – Ленард Штруф со 6-3, 6-4 и ја забележа својата рекордна 17. победа во серија.

Синер победува и урива рекорди

Синер со денешниот триумф постави нов италијански рекорд што досега беше во сопственост на Адријано Паната. Тој во текот на 1976 година имаше низа од 16 победи, а таа година Италија прв пат триумфираше во Дејвис купот, а Паната го освои својот единствен грен – слем трофеј во кариерата, триумфирајќи на Роланд Гарос.

Победничката серија на неговиот сонародник Синер почна на крајот од минатата година кога во завршницата на Дејвис купот забележа три победи, а воедно ја предводеше Италија до својата втора титула во ова екипно натпреварување.

Синер потоа го освои својот премиерен грен – слем трофеј, триумфирајќи на Австралија Опен, како и титулата во Ротердам, а на актуелниот турнир во Индијан Велс забележа две стартни победи и обезбеди пласман во осминафиналето.

To top