Останати спортови

Рико Вуков ја стартуваше новата сезона од Порше Суперкуп

Македонскиот автомобилист, Ристо Вуков – Рико, втора сезона по ред настапува во Порше Суперкуп натпреварувањето, кое има највисок глобален ранг, бидејќи во него настапуваат најдобрите од големиот број серии што се возат низ светот.

Рико Вуков ја стартуваше новата сезона од Порше Суперкуп

Македонскиот автомобилист, Ристо Вуков – Рико, втора сезона по ред настапува во Порше Суперкуп натпреварувањето, кое има највисок глобален ранг, бидејќи во него настапуваат најдобрите од големиот број серии што се возат низ светот.

Традиционално, трките од Порше Суперкуп се возат пред оние од Формула 1 (Ф1), па така за време на Ф1 викендот во Имола, Вуков продолжи онаму каде што требаше да почне минатата сезона, но таа трка беше откажана поради поплавите во покраината Емилија Ромања.

Facebook/Risto Vukov Riko

Во квалификациите, Рико го извозе своето најдобро време. 1:43,641 минути, а обележје на настанот беше тоа што само првите четворица возачи се издвоија со времиња од 1:42,4 до 1:42,6, а од 5-то до 18-то место имаше 14 возачи кои имаа слично постигнување, меѓу1:42,9 и 1:43,7, по што Македонецот се најде на 17. место.

Двајцата негови тимски колеги се најдоа пред и зад Вуков, односно Киган Мастерс беше на 11-то, а Лирим Зендели на 22-то место.

Facebook/Risto Vukov Riko

Во трката која почна со инцидент при борба за водечките позиции, а потоа се појави и безбедносното возило, Вуков мораше да биде мошне внимателен, поради што беше престигнат во мешаницата и загуби неколку позиции.

По рестартот успеа да стигне од 20-то до 18-то место, а успеа и да го извозе најбрзиот круг (10-от) за него во трката, но не успеа да се пробие повисоко.

Facebook/Risto Vukov Riko

Следната трка во Ф1 е во Монако, па и Вуков од Имола веднаш продолжува кон малото кнежевство на Азурниот Брег, каде што го очекува нова трка претстојниов викенд.Воедно и нашиот Вуков е единствен од нашите простори кои некогаш настапил на најлегендарната патека на Формула 1 – Монако,каде што и нашиот портал ке биде застапен на неговото возило.

Facebook/Risto Vukov Riko

Трките ке се емитуваат во живо на еден од каналите на Sport Klub

Петок (Квалификации) -18 :45

Недела Трка – 12-00

To top