Останати спортови

Рибакина ја победи Костјук и го освои трофејот во Штутгарт

Рибакина ја победи Костјук и го освои трофејот во Штутгарт

Казахстанската тенисерка Елена Рибакина го освои ВТА турнирот во Штутгарт, откако во финалето беше подобра од Украинката Марта Костјук со 2-0, по сетови 6-2 и 6-2.

Четвртиот светски рекет кај дамите без проблеми ја совлада ривалката која не пружи силен отпор и сосема заслужено се закити со деветтиот трофеј во својата кариера.

Успехот е уште поголем затоа што претходно Рибакина ја надигра во полуфиналето и првата светска тенисерка, Ига Швјонтек.

To top