Останати спортови

Почина еден од најдобрите во историјата на бејзболот

Почина еден од најдобрите во историјата на бејзболот

Познатиот бејзбол играч Вили Мејс почина на 94-годишна возраст. Станува збор за човек кој е веднаш зад легендарниот Бејб Рут во речиси сите статистички параметри.

Кариерата на Мејс во МЛБ започна во 1951 година со Њу Јорк Џајантс, франшиза која се пресели во Сан Франциско седум години подоцна, и помина речиси две децении во градот, во сојузната држава Калифорнија.

Последните две сезони се врати во Големото јаболко, каде што ги бранеше боите на Метс до 1973 година.

To top