Останати спортови Формула 1

Норис ги победи Хамилтон и Алонсо и ќе стартува прв во кинескиот спринт

Од вториот ред утре ќе бидат Фернандо Алонсо и Макс Верстапен, кој исто така ја започна својата решавачка летечка обиколка излегувајќи од патеката на последниот свиок, но и неговиот круг остана валиден на крајот.

Норис ги победи Хамилтон и Алонсо и ќе стартува прв во кинескиот спринт

Ландо Норис победи во квалификациите и првиот спринт во сезоната во кинеското гран при ќе го започне од пол-позицијата.

Британскиот возач на Мекларен навигираше по многу тешките услови кои ги зафатија возачите во решавачките 8 минути од битката за пол-позицијата. На крајот од вториот дел на квалификациите врнеше дожд над патеката и за последниот сите мораа да ги стават интермедија гумите, но и покрај ова, зафатот беше исклучително низок и беше тешко за возачите да направат брз круг.

Во овие услови, Норис постигна време од 1:57.940 и го победи седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон, кој ќе стартува втор и кој заостана 1.261 секунда. Кругот на Норис првично беше укинат бидејќи тој излета од патеката на последниот свиок на неговата претходна обиколка, но подоцна беше вратен и возачот на Мекларен ја обезбеди пол-позицијата.

Од вториот ред утре ќе бидат Фернандо Алонсо и Макс Верстапен, кој исто така ја започна својата решавачка летечка обиколка излегувајќи од патеката на последниот свиок, но и неговиот круг остана валиден на крајот.

Од третиот ред ќе стартуваат Карлос Саинц и Серхио Перез, а од четвртиот Шарл Леклер и Оскар Пјастри.

To top