Кошарка НБА лига

Шок за шампионот Денвер, Минесота оди во финалето на конференцијата

Шок за шампионот Денвер, Минесота оди во финалето на конференцијата

НБА лигата ќе добие нов шампион откако Денвер Нагетс доживеа елиминација во конференциското полуфинале од Минесота Тимбервулвс.

Актуелниот првак доживеа пораз на домашен терен од „волците“ со 90:98)и тоа во ситуација кога имаше и 20 поени предност на почетокот на третиот период.

МекДениелс и Таунс со по 23 поени го предводеа гостинскиот тим во нападот, додека кај Денвер, Мареј и Јокиќ го завршија натпреварот со по 35, односно 34 поени, но немаа вистинска поддршка од соиграчите.

Минесота во конференциското финале ќе се соочи со Далас и ќе има предност на домашен терен, додека на Истокот, Индијана закажа конференциско финале против Бостон.

To top