Кошарка

Познати се паровите за плејинот и плејоф во Евролигата

Познати се паровите за плејинот и плејоф во Евролигата

Веќе официјално се познати два пара за четвртфиналето, Барселона-Олимпијакос и Монако-Фенербахче.

Реал Мадрид и Панатинаикос ќе мора да ги почекаат противниците, односно разврската во плејинот, фаза која е воведена од оваа сезона.

Победникот од Макаби и Басконија ќе го заземе седмото место и во плејофот оди на Панатинаикос. Поразениот пак ќе има уште една шанса да дојде до разигрувањето на пехарот и тоа со подобриот од Анадолу Ефес и Виртус Болоња.

На крајот тој што ќе остане ќе оди на мегдан со Реал Мадрид кој во регуларниот дел ја освои првата позиција.

To top