Кошарка

НБА лигата со рекордна посетеност, но Партизан е погледан од нив во Евролигата

НБА лигата со рекордна посетеност, но Партизан е погледан од нив во Евролигата

По завршувањето на регуларниот дел во НБА-лигата, од најсилната кошаркарска лига во светот се пофалија со еден убав рекорд.

Челниците на НБА потврдија дека сезонава во НБА-арените во просек имало по 18.322 гледачи, што значи дека ова е најгледаната сезона во историјата.

Вкупниот број гледачи во арените бил 22.536.341 гледачи. Дури 872 натпревари биле целосно распродадени и тоа има значителен удел на поставување на овој рекорд.

Интересно е дека овој просек од рекордни 18.322 гледачи на меч е помалку од тоа што имало навивачи на мечевите на Партизан во дуелите од Евролигата.

Црно-белите на 17 средби на домашен терен во просек ги бодреле 19.916 гледачи во белградската Арена.

To top