Кошарка

МЗТ Скопје Аеродром ја слави 11 титула шампион на Македонија

МЗТ Скопје Аеродром ја слави 11 титула шампион на Македонија

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром и по трет пат беа подобри од Пелистер со резултат 78:67 во финалната серија од Првата македонска лига за конечни 3-0 и вкупно 11 шампионско одличје во историјата.

Уште еднаш, крунисувањето е во Битола, каде екипата од Аеродром по петти пат по ред стигна до трофејот.

Баковиќ и Гилон реализираа по 15 поени, Петков и Делалиќ имаа по 11, а Војдан 10 кошеви. Костоски и Мијовиќ уфрлија по 19 кошеви.

Признанието МВП заврши во рацете на Дамјан Стојановски.

To top