Кошарка

Кои се најплатените кошаркари во НБА лигата?

Кои се најплатените кошаркари во НБА лигата?

На врвот на листата е Стеф Кари со 51.915.000 милион долари, потоа следи Кевин Дурант од Феникс со 47.649.000 долари, додека Никола Јокиќ кој беше МВП во регуларниот дел е на третото место со 47.607.00. Исто колку и Јокиќ заработуваа и Леброн Џејмс и Џоел Ембид.

1. Стеф Кари (51.915.000)

2. Кевин Дурант (47.649.000)

3. Никола Јокиќ (47.607.000)

4. Леброн Џејмс (47.607.000)

5. Џоел Ембиид (47.607.000)

6. Бредли Бил (46.741.000)

7. Кавај Ленард (45.640.000)

8. Пол Џорџ (45.640.000)

9. Јанис Адетокунбо (45.640.000)

10. Демјан Лилард (45.640.000)

11. Џими Балтер (45.183.000)

12. Клеј Томпсон (43.219.000)

13. Руди Гобер (41.000.000)

14. Фред Ванвлит (40.806.000)

15. Ентони Дејвис (40.600.000)

To top