Кошарка

Далас не се откажува од титулата, прв триумф во серија со Бостон (ВИДЕО)

Далас не се откажува од титулата, прв триумф во серија со Бостон (ВИДЕО)

Далас Маверикс го победи Бостон со 122:84 на домашен терен во четвртиот натпревар од финалето на НБА намалувајќи ја предноста на Селтикси на 3:1 во серијата до четири победи.

Триумфот на Мавс над Селтикс со 38 поени е третата најубедлива победа во финалето на НБА по +42 Булс против Џез во 1998 година и +39 Селтикс над Лејкерс во 2008 година.

Така Далас се спаси од метлата со историска победа, но Бостон сепак има огромна предност, бидејќи освен две победи повеќе, единствената преостаната што му е потребна за титулата ќе ја бара на домашен терен. Серијата се сели во Бостон.

Лука Дончиќ го предводеше Далас до победата со 29 поени, 5 скока и асистенции и 3 украдени топки. Сето ова го постигна за само 32 минути, немаше потреба да игра повеќе откако постигна дури 25 поени до полувремето.

To top