Кошарка кошарка

Бостон го нокаутираше Далас за нова НБА титула во својата клупска историја (ВИДЕО)

Бостон Селтикс го сволада Далас МАверикс со 106-88 во петтиот натпревар во финалната серија со што дојде до четвртата победа и стана нов шампион по 18-ти пат во НБА лигата.

Бостон го нокаутираше Далас за нова НБА титула во својата клупска историја (ВИДЕО)

Бостон Селтикс го сволада Далас МАверикс со 106-88 во петтиот натпревар во финалната серија со што дојде до четвртата победа и стана нов шампион по 18-ти пат во НБА лигата.

Со оваа титула Бостон сега е на првото место по бројот на титули во историјата на НБА лигата пред ЛА Лејкерс кој има освооено 17 пехари во најквалитетнта кошаркарска лига во светот.

Од самиот старт на мечот Бостон имаше предност и во ниту еден момент не беше доведена во прашање нивната предност или победа. Далас во еден момент имаше негатива од 21 поен разлика.

Кај домаќините најдобар беше Тејтум кој потигна 31 поен , додаде осум скока и имаше 11 асистенции, додека Браун реализираше 21 поен.

Кај Далас најдобар беше Лука Дончиќ кој постигна 28 поени и имаше 12 скока.

За најкоричен играч на финалната серија прогласен е Џејлен Браун.

 

To top