Кошарка

Американец е МВП во Евролигата

Американец е МВП во Евролигата

Во гласањето учествуваа капитените и тренерите на екипите, новинарите и навивачите. Џејмс сосема заслужено го понесе епитетот најкорисен играч во елитното европско клупско натпреварување.

Џејмс имаше двоцифрен поентерски учинок на 38 од 39 натпревари оваа сезона. Просечно постигнуваше по 17.9 поени и беше втор стрелец во натпреварување.

За три поени шутираше 37.2 поени, просечно шутираше 4.1 скок и 5.1 асистенции по натпревар. Во текот на сезоната стана и играч со најмногу поени во историјата на Евролигата.

 

To top