Фудбал

Томас Тухел со лично остварување . Мануел Нојер нов рекордер

Томас Тухел со лично остварување . Мануел Нојер нов рекордер

Баерн Минхен го победи Арсенал со голот на Кимих и се пласираше во полуфиналето во Лигата на шампионите, а тоа на Тухел му донесе уникатен резултат и нешто што го нема остварено ниту еден негов сонародник.

Тухел стана првиот германски тренер кој со три тима се пласирал во полуфинале во најелитното натпреварување, бидејќи пред Баерн, тоа го направи и со ПСЖ и со Челси.

Овој натпревар исто така долго ќе го памети и Мануел Нојер, кој од вечерва е апсолутен голгетер во еден важен голмански сегмент.

За Нојер ова беше 58-ми натпревар во Лигата на шампионите на кој ја сочувува својата мрежа, па на вечната листа го мина Икер Касилјас со кого досега беа израмнети. На третото место е Џиџи Буфон со 52 чисти мрежи.

To top