Фудбал

Милан му постави ултиматум на Пиоли

Милан му постави ултиматум на Пиоли

Последните информации од Италија велат дека „росонерите“ се уште сериозно размислуваат за промена на тренерот, а пресудни се двата претстојни натпревари на Милан, реваншот со Рома во четврт-финалето на Лигата на Европа, по што ќе следи големото градско дерби со Интер во Серија А.

Италијанските медиуми овој ултиматум го образложија како дополнителен доказ дека „росонерите“ немаат голема верба во овој стратег, иако Пиоли со ограничен состав им ја донесе шампионската титула пред две сезони.

Според голем дел од медиумите, на „Сан Сиро“ ова лето е подготвена тренерска смена, а единствената дилема е дали Пиоли ќе биде заменет со Антонио Конте или поранешниот тренер на Реал Мадрид, Хулен Лопетеги, со кого шефовите на Милан веќе одржале состанок и кој е оценет како „исклучително позитивен“.

To top