Фудбал Полека се комплетираат патниците на европскипот шампионат

Холандија, Швајцарија и Романија обезбедија настап на ЕВРО 2024 година

Холандија, Швајцарија и Романија обезбедија настап на ЕВРО 2024 година

Холандија го завери второто место во Групата Б, а со тоа и местото на Европското првенство.

Избраниците на Куман со 1-0 ја совладаа Ирска, клучниот момент се случи во 12. минута кога Вегхорст ја затресе мрежата.

Пласман на ЕВРО 2024 обезбедија уште и Швајцарија и Романија.На Швајцарија доволен и беше и бод против Косово, додека пак Романија билетот го завери со триумф од 1-2 на гостувањето кај Израел.

To top