Фудбал

Фудбалерот на Баер.Л останува во екипата

Фудбалерот на Баер.Л останува во екипата

Германскиот фудбалски репрезентативец Флоријан Вирц ќе продолжи да игра за Баер Леверкузен и идната сезона, тоа го гарантира извршниот директор на клубот Фернандо Каро.

„Фактот што Чаби Алонсо останува е дополнителен стимул. 100% сум сигурен дека тој ќе биде наш член и идната сезона“, кажа Каро во интервју за шпанската радиостаница „Онда Серо“.

Вирц има договор со Леверкузен до јуни 2027 година, а по фантастичната сезона водечки европски клубови пројавија интерес за него.

Раководството на Баер се обидува да го задржи костурот на тимот и гледа да нема многу заминувања како што се случи во 2001 и 2002 година.

Целта е клубот да се најде меѓу 16-те најдобри во Европа идната сезона кога ќе настапи во ЛШ.
Леверкузен е многу блиску до првата своја титула во Германија.

To top