Фудбал

Европска селекција ќе игра на Копа Америка

Европска селекција ќе игра на Копа Америка

Фудбалскиот сојуз на Израел потпиша договор за соработка со Фудбалската конфедерација на Јужна Америка што би можело да значи преселба на Израелците во нова зона.

Израел иако е азиска земја поради политички околности е членка на УЕФА и учествува на натпревари под нејзино покровителство од 1994 година.

Оттогаш оваа селекција никогаш не учествувала на европски или светски првенства.

„Горди сме што му се придружуваме на големото семејство КОНМЕБОЛ, кое ги вклучува светскиот првак Аргентина и петкратниот светски шампион Бразил“, се вели во изјавата за „Атлетик“ од израелскиот фудбалски сојуз.

Поврзани теми

To top