Фудбал

Џенаро Гатузо ќе биде нов тренер на Александар Трајковски

Џенаро Гатузо ќе биде нов тренер на Александар Трајковски

Хрватскиот фудбалски клуб Хајдук веќе работи на промените за новата сезона и го ангажираше Никола Калиниќ на позицијата спортски директор.

Првата задача на Калиниќ ќе биде да пронајде нов тренер, а еден од кандидатите е италијанската фудбалска легенда Џенаро Гатузо.

Гатузо имаше успешна кариера како играч, но како тренер баш и не се прослави и не оствари посебен успех во Сион, Милан, Наполи, Палермо, Валенсија и Марсеј каде што го имаше последниот ангажман.

To top