Фудбал

Дејан Станковиќ минува низ семејна драма – неговиот син веќе неколку дена е во болница во Италија

Дејан Станковиќ минува низ семејна драма – неговиот син веќе неколку дена е во болница во Италија

Се огласи Дејан Станковиќ од Унгарија, пред новиот натпревар на Ференцварош. Српскиот стручњак се осврна и на семејната драма низ која минува, бидејќи неговиот најстар син Стефан е во болница во Италија. Станковиќ најави дека здравствената состојба се подобрува. Дејан Станковиќ минатата недела отпатува за Италија за да биде со својот син Стефан, кој е во болница.

Тој во четвртокот се врати во Унгарија, што Ференцварош го потврди на своите социјални мрежи. Оваа сабота тој ќе го предводи својот тим во 29. коло против Варда, а неговата изјава се појави на официјалниот сајт на клубот по натпреварот.

Најпрво би сакал да им се заблагодарам на навивачите, персоналот, мојот тим што беа со мене и моето семејство во последните неколку дена, ситуацијата од ден на ден се подобрува. Ференцварош го чека важен натпревар, во кој веќе би можел да ја обезбеди титулата шампион на Унгарија.

– На средбата пред натпреварот им кажав на играчите дека мораме да бидеме шампиони! Тоа не значи само кревање на трофејот, мора да играме шампионски, мора да работиме шампионски на теренот, мора да играме со духот што овој клуб го претставува. Ни остануваат уште седум натпревари, пет во лигата и два во купот. Не чекаат многу натпревари за кратко време, секој играч мора да биде подготвен за овој предизвик, бидејќи ако играш во толку голем клуб треба да освоиш се.

Што се случи со Стефан Станковиќ?

Јавноста ја загрижи веста дека Стефан, најстариот син на Дејан Станковиќ е во болница. Засега не е познато што точно се случува со ова момче. Дејан ги откажа сите обврски во Ференцварош, за да биде со својот син. Тој во видео обраќање изјави се што смее да објави.

Здраво на сите, сакам да кажам дека сум во Милано со мојот син кој е во болница веќе три дена. Има многу важен „натпревар“, мора да бидеме заедно и да играме заедно. Се надевам дека во следните три-четири дена ќе ги добиеме сите резултати за да почнат со рехабилитација.

За жал, утре нема да бидам на клупата, но верувам во моите играчи, во мојот клуб, во сите во стручниот штаб. Тоа е само еден натпревар, но имам поважна со мојот син. Семејството во овој случај е на прво место.

Најстариот син на Дејан Станковиќ е роден во 2000 година во Рим, играше во помладите категории на Интер, важеше за голем потенцијал, но сепак се откажа од фудбалот.

Дејан рече дека притисокот на познатото презиме му бил претежок, па Стефан се насочил кон други работи во животот, но Филип и Александар продолжиле, тие се столбот на помладите селекции на Србија и им се предвидува сериозна меѓународна кариера.

To top