Фудбал

Брајтон верува дека Де Зерби ќе остане, тренерот се поврзува со Ливерпул, Баерн и Барселона

Брајтон верува дека Де Зерби ќе остане, тренерот се поврзува со Ливерпул, Баерн и Барселона

Раководството на премиерлигашот Брајтон верува дека може да го задржи Роберто Де Зерби следната сезона.

Според „The ​​Athletic“, клубот се надева дека ќе го задржи италијанскиот стручњак, кој има уште две години од договорот.

Де Зерби е поврзуван со Ливерпул, Баерн Минхен и Барселона, каде тренерските позиции ќе останат празни по крајот на тековната сезона.

Претходно беше објавено дека преговорите за новиот договор на Де Зерби со Брајтон прекинаа, бидејќи фудбалскиот стручњак не е сигурен за неговата иднина во клубот. Тој ја нарече сезоната тешка и разочарувачка поради загубата на клучните играчи поради повреда. Меѓутоа, подоцна изјавил дека има намера да продолжи да работи.

– Фокусиран сум да им донесам радост на нашите навивачи уште една сезона. Да избориме место во Лига Европа или Конференциска лига во новата сезона бидејќи знам колку е тоа важно во фудбалот. Се обидувам да го постигнам ова, не знам дали ќе успееме или не. Сè уште не сум одлучил дека ќе си заминам, изјави Де Зерби.

По 32 натпревари во Премиер лигата, Брајтон е на десеттото место во поредокот, но сè уште има шанси за пласман во европските натпреварувања. Оваа сезона тимот беше елиминиран од Рома во осминафиналето на Лига Европа.

To top