Фудбал фудбал

Баерн сака да го задржи Томас Тухел

По многубројните неуспешни преговори со другите тренери, челниците на Баерн Минхен се решија на радикален потег. Според „Скај спорт Германија“, тие ги започнале преговори со Томас Тухел. Баерн и Тухер на 21 февруари се договорија тренерот да го напушти клубот по завршувањето на сезоната.

Баерн сака да го задржи Томас Тухел

По многубројните неуспешни преговори со другите тренери, челниците на Баерн Минхен се решија на радикален потег. Според „Скај спорт Германија“, тие ги започнале преговори со Томас Тухел. Баерн и Тухер на 21 февруари се договорија тренерот да го напушти клубот по завршувањето на сезоната.

Темпераментниот стратег наводно е подготвен да остане на „Алијанц Арена“ и покрај турбулентните недели. Овој извор пишува дека се уште нема целосен договор од сите страни и дека потенцијалниот договор би можел да пропадне.

Главен проблем е договорот на Томас Тухел, кој има важност до 30 јуни 2025 година.

Менаџерот на тренерот на Баерн бараат нов договор кој би важел најмногу до летото 2026 година.

Според „Скај спорт“, клупските функционери Макс Еберл и Кристоф Фројнд, како и клучните играчи во соблекувалната, како Мануел Ноер, Томас Милер, Хари Кејн, Лерој Сане и Џамал Мусиала, застанале во одбрана на Тухел.

Во претходните недели раководството на Баерн водеше неуспешни преговори со Ралф Рангник и Ханси Флик, претходно беа одбиени и од Чаби Алонсо и Јулијан Нагелсман.

Томас Тухел го презеде Баерн во март минатата година, кога го наследи Јулијан Нагелсман.

To top