Фудбал

Аталанта ја освои Лигата на Европа за оваа сезона

Аталанта ја освои Лигата на Европа за оваа сезона

Аталанта успеа да дојде до победа и вредна европска титула во Лига Европа, добивајки го Баер Леверкузен со 3:0.

Eкипата на Чаби Алонсо конечно е поразена, ова е нивни прв триумф во нестварната сезона за нив, но за нивна несреќа, не дојдоа до европска титула.

Аталанта поведе вечерва преку голот на Локман во 12. минута, а истиот играч го дуплираше водството во 26. минута, за 2:0 предност на полувреме.

Во вториот дел шансите се редена на двете страни, но поконкретна беше повторно екипата од Бергамо, која постигна и трет гол и повторно преку Локман, кој комплетира хет трик.

Гасперини ја однесе малата Аталанта на европскиот трон, нешто во кое веројатно никој не веруваше на почетокот од сезоната.

To top