Фудбал договор

Астон Вила го награди Емери со нов договор

Унаи Емери, потпиша нов петгодишен договор со Астон Вила како награда за добрите резултати.

Астон Вила го награди Емери со нов договор

Унаи Емери, потпиша нов петгодишен договор со Астон Вила како награда за добрите резултати.

Емери ја презема Вила во моменти кога беше на 17-то место на табелата на крајот на 2022-ра година, а сезоава заврши во Топ 4 и обезбеди пласман во Лигата на шампиони.

Поранешниот менаџер на Севилја, ПСЖ и Арсенал оваа сезона ја одведе Астон Вила до полуфиналето на Конференциската лига во првата европска кампања на клубот од Бирмингем по 13 години.

Раководството на клубот од Бирмингем го награди Емери и му понуди нов договор кој ќе трае до 2029 година.

To top