ТВ и Филм Ова се главните фаворити

Објавени номинациите за „БАФТА“ телевизиските награди

„Круна“ влезе во потесниот избор во осум категории, што значи и најголем број номинации за ТВ-серијата што раскажува за британското кралско семејство. Добитниците на наградите ќе бидат објавени на 28 април, а свеченото доделување ќе се одржи на 12 мај. Следат некои од поважните номинации…

Објавени номинациите за „БАФТА“ телевизиските награди

Објавени се номинациите за престижните британски „БАФТА“ телевизиски награди. Главни фаворити се ТВ-сериите „Круна“ (The Crown), „Среќната долина“ (Happy Valley) и „Црно огледало“ (Black Mirror).

„Круна“ влезе во потесниот избор во осум категории, што значи и најголем број номинации за ТВ-серијата што раскажува за британското кралско семејство. Добитниците на наградите ќе бидат објавени на 28 април, а свеченото доделување ќе се одржи на 12 мај. Следат некои од поважните номинации…

За најдобар глумец номинирани се: Брајан Кокс (за улогата во „Следоред“ / „Succession“), Доминик Вест („Круна“), Кејн Робинсон, „Топ момче“ / „Top Boy”), Папа Есиеду („Проектот Лазарус“), Стив Куган („The Reckoning“) и Тимоти Спал (за „Шестата заповед“).

Номинирани за главна женска улога се: Ањана Васан (за „Црно огледало“), Ен Рид („Шестата заповед“), Бела Ремзи („Последниот од нас“), Хелена Бонам Картер („Ноли“), Сара Ланкашир („Среќната долина“) и Шерон Хорган („Најдобри интереси“ / Best Interests“).

Во трката за најдобра драмска серија се: „Златото“ (The Gold) и „Среќна долина“ – и двете на продукциската куќа „Би-би-си уан“, „Бавни коњи“ (Slow Horses) (на „Епл ТВ плус“), „Топ момче“ (Нетфликс), „Големите момчиња“ (Канал 4), „Сонувајќи во црно“ (Dreaming Whilst Black), „Храбри девојки“ (Such Brave Girls) („Би-би-си три“) и „Извонредно“ (на „Дизни плус“).

За наградата за најдобра серија на светско ниво, на списокот се наоѓаат: „Мечката“ – на „Дизни плус), „Beef (Говедско)“ и „Class Act“ (Нетфликс), „The Last of Us (Последниот од нас)“ (Скај атлантик), „Љубов и смрт“ (Ај-ти-ви-ексд), „Следоред“ и „Емердејл“ (Ај-ти-ви-1).

To top