Живот и Стил диета

Сакате да ги намалите килограмите? Исфрлете ги овие намирници и килограмите ќе исчезнат!

Обично, за да изгубиме тежина, се фокусираме само на она што можеме да го јадеме. Сепак, важно е да се земе предвид храната што треба да се избегнува. На крајот на краиштата, ова е причината зошто дури и најперспективната диета не успева.

Сакате да ги намалите килограмите? Исфрлете ги овие намирници и килограмите ќе исчезнат!

Обично, за да изгубиме тежина, се фокусираме само на она што можеме да го јадеме. Сепак, важно е да се земе предвид храната што треба да се избегнува. На крајот на краиштата, ова е причината зошто дури и најперспективната диета не успева.

Покрај тоа, ќе ви биде полесно да го планирате вашето мени дома или во ресторан. Дали некогаш сте размислувале за тоа?

Еве и список на намирници што треба да ги избегнувате за да изгубите тежина:

Пржени компири

Ова е една од намирниците од кои треба да се откажете за да изгубите тежина. Всушност, тој има прилично лоша репутација. Сепак, не е сè толку едноставно. Овој зеленчук може и треба да биде вклучен во урамнотежена исхрана. Компирите сварени, на пареа или печени ќе ви дадат енергија и влакна. Сепак, пржените компири како чипс и помфрит треба да се избегнуваат.

Проблемот е што дури и мала порција содржи многу калории. Покрај тоа, многу е лесно да се надмине разумна граница со нив. Постојат истражувања кои покажуваат дека доколку редовно ја јадете оваа храна, тоа може негативно да влијае на вашето општо здравје и да ја зголеми вашата тежина за многу кратко време.

Закуски само со јаглени хидрати

Храната богата со јаглехидрати исто така ќе треба да се напушти. Ова вклучува колачиња, житарки за појадок, чоколади од житарки, леб, итн. Иако се многу едноставни и економични опции за грицки, тие содржат едноставен шеќер. Ова, пак, предизвикува зголемување на нивото на гликоза.

Покрај тоа, тие даваат чувство на ситост само за кратко време. Тоа значи дека наскоро повторно ќе почувствувате глад и ќе јадете нешто дополнително.

Ако сакате здрава ужина, тогаш јадете го ова:

* нискокалорично сирење и овошје

* 1 јаболко со путер од кикирики

* јогурт со овесна каша и малку бадем

За да изгубите тежина, откажете се од слатки пијалоци

Друг вид на храна што треба да се избегнува за да се ослабне се пијалоците со многу шеќер. Не се работи само за безалкохолни пијалоци. Исто така, треба да избегнувате инстант кафе, комерцијални сокови и сите други пијалоци кои содржат рафиниран шеќер.

Докажано е дека прекумерното консумирање на овие пијалоци го забрзува зголемувањето на телесната тежина. Поради оваа причина, важно е и децата и возрасните да ги избегнуваат колку што е можно повеќе.

Најдобрата опција за гасење жед е шише свежа вода. Ако не ви се допаѓа вкусот, додадете овошје, нане или цимет.

На пример, за да избегнете да пиете инстант кафе на работа, земете го од дома во термос. Така можете да ја контролирате количината на шеќер, а секако ваквото кафе е многу повкусно.

Бел леб, колачиња и пецива

Конечно, воздржете се од производи од брашно, особено од рафинирано брашно. Освен тоа, белиот леб обично содржи многу шеќер, па влијае на нивото на гликоза во крвта. Покрај тоа, лебот направен од рафинирано брашно содржи малку влакна. Од таа причина, ако јадете 2 кришки бел леб дневно, го зголемувате ризикот од дебелеење.

Колачињата, колачите и другата храна содржат штетни транс масти. Не спориме, може да бидат многу вкусни, но подобро е целосно да се исклучат. Ако навистина сакате да јадете парче торта или колачиња, нека бидат направени од брашно од цели зрна. Ваквите кондиторски производи се поретки, но многу поздрави.

Идеално, обидете се да направите домашни диетални десерти со семки и темно чоколадо. Така ќе ја задоволите желбата за слатки, но е безбедно за половината и здравјето.

To top