Живот и Стил оток и темни кругови под очите

Отстранете ги знаците на замор: Козметички состојки кои го елиминираат отокот од под очите!

Обидете се да спиете најмалку осум часа навечер, во темна просторија и не заспивајте со вклучен ТВ или музика.

Отстранете ги знаците на замор: Козметички состојки кои го елиминираат отокот од под очите!

Подуените очи не се само резултат на бурна ноќ, тие се дел од вашето секое утро, брзите решенија не ви се доволни. Потребно ви е нешто што ефикасно ќе го отстрани уморниот изглед од вашето лице.

Една од главните причини за оток и темни кругови под очите е недостатокот на сон. Обидете се да спиете најмалку осум часа навечер, во темна просторија и не заспивајте со вклучен ТВ или музика.

Во продолжение ви откриваме супер ефективни козметички состојки.

Витамин Ц

Многу често темните кругови се појавуваат поради недостаток на витамин Ц. Неговиот недостаток наутро можете да го надоместите со свежо цеден сок и аскорбинска киселина, тоа секако ќе влијае на вашиот имунитет. Меѓутоа, доколку сакате еднаш засекогаш да се ослободите од темните кругови, време е да купите добра хидратантна крема со овој антиоксиданс.

Кофеинот

Без разлика дали станува збор за кафе или зелен чај, само кофеинот е вредна состојка која се додава во одредени производи што ќе го подобри нивниот ефект и брзо ќе го отстрани отокот од очите. Кремите со толку силни активни состојки сепак треба да се користат умерено, па затоа се препорачува да користите кофеин само во итни случаи. На пример, кога очите ви изгледаат како да плачете три дена, а имате итен состанок.

Пептиди

Кремите со пептиди се одлични за отстранување на подуени очи. Овие соединенија се неопходни за синтеза на протеини, вклучувајќи го и колагенот. Затоа, нивниот примарен ефект е антистареењето – ги измазнуваат брчките и го затегнуваат лицето. Сепак, тие и ги зајакнуваат крвните садови и влијаат на тонот на кожата.

Хијалуронска киселина

Ова е само уште еден доказ колку е моќен овој препарат. Незаменлив е кога станува збор за хидратација и одржување на тонот на кожата, а многу е успешен и кога треба да ги маскирате темните кругови. Во исто време, делува релативно брзо, па овие препарати може да се користат и како прва помош.

To top