Занимливости Француски пекари

Направен е најголемиот багет во светот, еве колку е долг и како изгледа (ВИДЕО)

Овој багет е 235 пати подолг од традиционалниот и е направен во предградијата на Париз на настан на Француската конфедерација на пекари и готвачи.

Направен е најголемиот багет во светот, еве колку е долг и како изгледа (ВИДЕО)

Француските пекари го направија најголемиот багет на светот. Долг е 140,53 метри.

Тие поставија нов рекорд што Италија го држеше во претходните пет години.

Овој багет е 235 пати подолг од традиционалниот и е направен во предградијата на Париз на настан на Француската конфедерација на пекари и готвачи.

-Претходниот најголем багет го направија италијански пекари на езерото Комо во 2019 година и беше долг 132,62 метри, пренесува Ројтерс.

Најнови вести од Занимливости

To top